Pierwsze dni z nowymi aparatami słuchowymi

Skorzystaj z naszych porad i wskazówek ekspertów oraz dowiedz się, jak rozpocząć korzystanie z nowych aparatów słuchowych.

Pierwsze tygodnie z nowymi aparatami słuchowymi są bardzo ważne.

Przyzwyczajenie się do nowych aparatów słuchowych może być wyzwaniem. Jeśli doświadczasz tego typu trudności, nie martw się - proces ten nie trwa długo. Skorzystaj z naszych porad, które pomogą Tobie przyzwyczaić się do aparatów słuchowych.

Nowe aparaty słuchowe - 9 wskazówek "na dobry początek"

1

Na początku używaj aparatów w cichych otoczeniach.

Przez kilka pierwszych dni aparaty słuchowe noś w domu lub w innym cichym otoczeniu. W ten sposób przyzwyczaisz się do nowych dźwięków wokół Ciebie.

Usłyszysz o wiele więcej dźwięków niż kiedyś - cieknące krany, skrzypiące schody, brzęk sztućców itp. Pewne dźwięki mogą na początku brzmieć dziwnie lub niezgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

2

Stopniowo wydłużaj czas noszenia aparatów.

Słyszenie znacznie większej liczby dźwięków jest niesamowite, ale może być na początku męczące.

Pierwszego dnia aparaty słuchowe należy nosić przez kilka godzin, a następnie stopniowo zwiększać dzienny czas noszenia.

3

Przyzwyczaj się do swojego głosu i odgłosu Twoich kroków.

Na początku możesz zwracać uwagę na własny głos lub kroki, ponieważ są one wzmacniane przez aparaty słuchowe. Sprawia to, że dźwięki te są bardziej zauważalne na początku. Potrzeba jednak trochę czasu, aby mózg się dostosował. Wkrótce przestaniesz zwracać uwagę na te dźwięki.

Czytanie na głos może pomóc Tobie w przyzwyczajeniu się do własnego głosu.

4

Używaj aparatów słuchowych konsekwentnie.

Ważne jest, aby nosić aparaty słuchowe tak często, jak to możliwe. Pełne korzyści z aparatów słuchowych można osiągnąć tylko poprzez ich systematyczne używanie, nawet jeśli na początku występują trudności.

Noś je w domu oraz w różnych codziennych sytuacjach. Nowe dźwięki mogą początkowo zaskakiwać, ale szybko staną się naturalną częścią życia.

Możesz także włączyć telewizor i obejrzeć swój ulubiony program, pójść na zakupy, wyjść na spacer - ogólnie rzecz biorąc, żyć tak, jak zwykle.

5

Rób przerwy, jeśli ich potrzebujesz.

Jeśli dźwięk aparatów słuchowych staje się zbyt intensywny i czujesz się nim przytłoczony, możesz je zdjąć i odpocząć przez jakiś czas.

Nie odczuwaj presji, jeśli na początku poczujesz się trochę nieswojo w niektórych sytuacjach. Po prostu zdejmij na jakiś czas aparaty.

6

Codzienna rutyna

Przyzwyczajenie się do aparatów słuchowych przebiega szybko, jeśli zaczniemy używać ich rutynowo - wtedy stają się one po prostu częścią naszego codziennego życia.

Może się okazać, że czasem będziesz zapominać o ich założeniu. Aby tego uniknąć, możesz zostawić sobie notatkę na stoliku nocnym lub ustawić przypomnienie w telefonie.

Aparaty zazwyczaj zdejmuje się podczas przygotowań do snu. Jeśli kładziesz je w tym samym miejscu przed pójściem spać, ich zdejmowanie i zakładanie ich staje się naturalne. Dobrym miejscem jest np. stolik nocny.

Aparaty słuchowe należy regularnie czyścić. Dobrym pomysłem jest robienie tego rano lub o innej ustalonej porze. W ten sposób będziesz o tym pamiętać.

Czyszczenie i pielęgnacja aparatów słuchowych

7

Rozmawiaj z ludźmi bezpośrednio oraz przez telefon.

Dzięki aparatom słuchowym mowa będzie wyraźniejsza i łatwiej będzie Tobie uczestniczyć w rozmowach. Wymaga to jednak pewnych ćwiczeń i praktyki.

Rozmowa z innymi ludźmi - zarówno twarzą w twarz, jak i przez telefon - jest satysfakcjonującym doświadczeniem dla większości "początkujących" użytkowników aparatów słuchowych. Odbierana mowa nagle staje się wyraźniejsza, a podążanie za tokiem rozmów okazuje się łatwiejsze.

Jeśli Twój ubytek słuchu jest głęboki, być może przez jakiś czas unikałeś(aś) rozmawiania przez telefon. Rozmowy bezpośrednie są zazwyczaj bardziej komfortowe, ponieważ jesteś w stanie odczytać wzrokowo gesty i mowę ciała drugiej osoby. Chociaż w przypadku rozmowy telefonicznej komunikacja przebiega w inny sposób, dzięki aparatom słuchowym staje się ona znacznie łatwiejsza.

Zadzwoń więc do znajomych, zaproś ich do siebie lub zarezerwuj stolik w ulubionej restauracji.

8

Ciesz się przebywaniem poza domem.

Podczas przyzwyczajania się do aparatów słuchowych ważne jest, aby często opuszczać zacisze domowe.

W okresie tym niektóre głośne otoczenia akustyczne mogą nadal stanowić wyzwanie. Podczas posiłków w restauracji możesz poprosić o stolik w cichym miejscu np. z dala od kuchni. Jeśli masz trudności ze słyszeniem, utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmów i staraj się skupić na rozmowie z osobą znajdującą się najbliżej Ciebie.

Jeśli chodzisz do teatru, na wykłady, na koncerty lub do kina, zapytaj, czy jest dostępna tam pętla indukcyjna, system podczerwieni lub system FM. Możesz podłączyć aparaty słuchowe do tych systemów, aby odbierać dźwięk bezpośrednio.

9

Udaj się na wizytę kontrolną.

Nowe aparaty słuchowe mogą wymagać dodatkowego dostrojenia - zwłaszcza na początku używania.

Protetyk słuchu prawdopodobnie zaprosi Ciebie na wizytę kontrolną. Podczas wizyty tej aparaty słuchowe zostaną dostrojone na podstawie dotychczasowych Twoich doświadczeń.

Porozmawiaj ze swoim protetykiem słuchu o sytuacjach, które stanowią dla Ciebie największe wyzwanie.

Skorzystaj z tej okazji, aby zadać wszelkie pytania i podzielić się problemami, z którymi mogłeś(aś) się zetknąć. Pomocne może być zabranie na wizytę ze sobą dzienniczka z Twoimi zapiskami oraz bliskiego krewnego lub przyjaciela - być może oni również zauważyli coś ważnego na temat Twojego słyszenia.

Zadawaj pytania, aby upewnić się, że wykorzystujesz maksymalnie Twoje aparaty słuchowe.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.