Historia Bernafon

W 1946 roku założyciele Bernafon decydują się na stworzenie firmy, której główną misją była poprawa słyszenia i komunikacji u osób dotkniętych niedosłuchem. Od tego czasu pielęgnujemy tę tradycję - wprowadzamy na rynek zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz nieprzerwanie współpracujemy z naszymi Klientami.

Kluczowe kamienie milowe

1946 - 1974

Szwajcarskie dziedzictwo w protetyce słuchu

Nasza fascynująca historia zaczęła się w Szwajcarii, kiedy to młody student wydziału inżynierii, Hans Gfeller Jr., skonstruował samodzielnie aparat słuchowy dla swojego niedosłyszącego ojca.

1946

Początki

W początkowym okresie swojej działalności Gfeller AG była firmą telekomunikacyjną znaną z produkcji telefonów. Pomimo pierwszych sukcesów kierownictwo firmy zawsze szukało możliwości rozwoju i ekspansji rynkowej. Pierwszy przełom w historii Gfeller AG nastąpił gdy właściciel firmy Hans Gfeller Sr. wrócił do domu z podróży do Stanów Zjednoczonych z nowym aparatem słuchowym. Jego syn, Hans Gfeller Jr., szczególne zainteresował się nowym nabytkiem ojca. Zamiast jednak podziwiać to, co było wówczas najlepsze w technologii audioprotetycznej, Gfeller Jr. chwycił śrubokręt i - część po części – rozmontował przywieziony przez ojca aparat słuchowy. Zafascynowany nowymi możliwościami już wkrótce zaczął opracowywać i sprzedawać za pośrednictwem rodzinnej firmy własne urządzenia wzmacniające dźwięk.

  • Wizyta w PPT, czyli w urzędzie szwajcarskiej poczty, telefonu i telegrafu (Hans Gfeller Sr. piąty od prawej strony).

  • Hans Gfeller Jr. (zdjęcie po lewej stronie) oraz Hans Gfeller Sr. (zdjęcie po prawej stronie, z aparatem słuchowym).

Grudzień 1946


“Umowa zawarta z A. Kunz & Co, Zurych i E. Singer, Berno na dostawę 250 szt. wzmacniaczy lampowych w cenie 128 franków szwajcarskich. Koszt produkcji, łącznie z testami - około 76 franków. Pierwsza próbka jest już gotowa i będzie dostarczona w ciągu kilku następnych dni.”

Protokół zarządu firmy, 20 grudnia 1946

1949

Globalny sukces

Zainteresowanie aparatami słuchowymi Gfeller wzrastało bardzo szybko, również poza Szwajcarią. Do 1949 roku zawarto liczne umowy sprzedaży, w tym również z firmami z odległych krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Kilka lat później otwarto pierwszy oddział sprzedaży w Stuttgarcie w Niemczech.

  • Testowanie aparatów słuchowych (1950)

  • Produkcja aparatów słuchowych (1950)

1954

Od aparatu pudełkowego do zausznego

Pierwszy przenośny aparat słuchowy firmy Bernafon był urządzeniem dwuczęściowym, wykorzystującym wzmacniacze lampowe, które użytkownicy musieli nosić w osobnym pudełku. Wynalezienie tranzystora umożliwiło projektowanie znaczniej mniejszych i lżejszych wzmacniaczy. Firma Gfeller AG wprowadziła na rynek swoje pierwsze zauszne aparaty słuchowe.

mini_vakuumroehre_384x384

Rozwój elementów wzmacniających: od lamp próżniowych do tranzystora (skala 1: 2)

1975 - 1994

Ekspansja i konsolidacja

Kryzys gospodarczy 1973 roku w połączeniu z szybkimi zmianami technologicznymi ukształtował strategię firmy na kolejne lata. Chcąc działać z sukcesem na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, Gfeller AG, będący dotychczas przedsiębiorstwem o profilu typowo telekomunikacyjnym, zdecydował się całkowicie skupić się na produkcji aparatów słuchowych.

1982

Wprowadzenie na rynek serii T

Seria T była pierwszą linią aparatów słuchowych wyposażonych w układy scalone oraz dwa zaawansowane procesory. Dzięki swoim możliwościom okazała się ogromnym sukcesem rynkowym firmy. Udoskonalany w kolejnych latach produkt był tak popularny, że pozostawał w produkcji aż do roku 2002.

1987

Powstanie Ascom

Firma Gfeller połączyła się z Autophon, Hasler i Zellweger i utworzyła Ascom. Nowa grupa zatrudnia 14 000 pracowników i osiąga roczny obrót w wysokości 2.2 miliarda franków szwajcarskich.

Pierwszy cyfrowo programowalny aparat słuchowy

Po czterech latach intensywnych prac badawczo-rozwojowych firma wprowadziła na rynek PHOX - pierwszy na świecie programowany cyfrowo aparat słuchowy.

phox_tek_enduser_384x384

“Poprzednie aparaty słuchowe były regulowane przez protetyka słuchu ręcznie, za pomocą śrubokrętu. W przypadku PHOX dopasowanie realizowano za pomocą nowoczesnej jednostki programującej zawierającej procesor Intel. W praktyce oznaczało to możliwość wygodnego i precyzyjnego programowania nawet dziesięciu różnych parametrów aparatu słuchowego.”

phox_tek_enduser_384x384

“Poprzednie aparaty słuchowe były regulowane przez protetyka słuchu ręcznie, za pomocą śrubokrętu. W przypadku PHOX dopasowanie realizowano za pomocą nowoczesnej jednostki programującej zawierającej procesor Intel. W praktyce oznaczało to możliwość wygodnego i precyzyjnego programowania nawet dziesięciu różnych parametrów aparatu słuchowego.”

1989

Kluczowy gracz w branży

“Z wielką dumą kierownictwo firmy ogłasza pracownikom i akcjonariuszom, że nowa grupa zajęła jedenaste miejsce wśród największych firm telekomunikacyjnych na świecie.”

1992

Przejęcie działu aparatów słuchowych firmy Bosch

Dalszy rozwój firmy dzięki przejęciu działu aparatów słuchowych Robert Bosch GmbH. W tym samym roku firma otworzyła własne biuro sprzedaży w Berlinie.

1994

Sprzedaż Ascom Audiosys na rzecz William Demant Holding

“W ramach nowej strategii określonej przez grupę Ascom zdecydowano o reorganizacji poszczególnych obszarów działań grupy. Produkcję aparatów słuchowych przejmuje duński holding William Demant.”

1995 - 2021

Na drodze innowacji

Po przejęciu firmy przez William Demant Holding (WDH), który koncentruje się głównie na protetyce słuchu i sprzęcie do diagnostyki audiologicznej, rozpoczęto intensywne prace w zakresie produkcji aparatów słuchowych i logistyki. Rozwój produktów Bernafon, marketing i sprzedaż pozostają odrebne i są realizowane niezależnie.

1995

Nazwa Bernafon i nowa siedziba w Bern-Bümpliz

Poszczególne oddziały firmy zmieniają nazwę na ‘Bernafon’. Po raz pierwszy Bernafon łączy w swej nazwie markę z miejscem nowej siedziby w Bern-Bümpliz.

Bernafon na fali innowacji


1999

Smile

Pierwszy w pełni cyfrowy aparat słuchowy

2002

Symbio

Pierwszy na świecie aparat słuchowy z ChannelFree™

2007

Brite

Wielokrotnie nagradzany model ze słuchawką wewnątrzuszną

2012

Chronos

Aparat NanoRITE z niezwykle skuteczną redukcją sprzężeń zwrotnych

2018

Zerena

Pierwszy aparat słuchowy kompatybilny ze smartfonami

2019

Viron

Pierwszy aparat słuchowy zasilany akumulatorem litowo-jonowym

2019

Leox

Aparat słuchowy z True Environment Processing™ dla osób z głębokim ubytkiem słuchu

2020

Alpha

Pierwszy w branży aparat słuchowy z technologią Hybrid Technology™

2021

Przed nami nowe możliwości

Dzięki wyraźnemu kierunkowi rozwoju oraz skupieniu się na produktach o najwyższe jakości, Bernafon nieprzerwanie zwiększa swój udział w rynku urządzeń wspomagających słyszenie. Zmieniające się potrzeby naszych Partnerów oraz rosnące oczekiwania Użytkowników naszych produktów sprawią, że nadchodzące lata z pewnością będą obfitować w niezwykle ciekawe rozwiązania.