Zdjęcie fragmentu osi czasu historii firmy Bernafon (1946-1992), wystawionego w siedzibie głównej firmy

Historia Bernafon

W 1946 roku założyciele Bernafon decydują się na stworzenie firmy, której główną misją była poprawa słyszenia i komunikacji u osób dotkniętych niedosłuchem. Od tego czasu pielęgnujemy tę tradycję - wprowadzamy na rynek zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz nieprzerwanie współpracujemy z naszymi Klientami.

Kluczowe kamienie milowe

Stare czarno-białe zdjęcie pierwszej fabryki Bernafon we Flamatt, niedaleko Berna, Szwajcaria, 1925

1946 - 1974

Szwajcarskie dziedzictwo w protetyce słuchu

Nasza fascynująca historia zaczęła się w Szwajcarii, kiedy to młody student wydziału inżynierii, Hans Gfeller Jr., skonstruował samodzielnie aparat słuchowy dla swojego niedosłyszącego ojca.

1946

Początki

W początkowym okresie swojej działalności Gfeller AG była firmą telekomunikacyjną znaną z produkcji telefonów. Pomimo pierwszych sukcesów kierownictwo firmy zawsze szukało możliwości rozwoju i ekspansji rynkowej. Pierwszy przełom w historii Gfeller AG nastąpił gdy właściciel firmy Hans Gfeller Sr. wrócił do domu z podróży do Stanów Zjednoczonych z nowym aparatem słuchowym. Jego syn, Hans Gfeller Jr., szczególne zainteresował się nowym nabytkiem ojca. Zamiast jednak podziwiać to, co było wówczas najlepsze w technologii audioprotetycznej, Gfeller Jr. chwycił śrubokręt i - część po części – rozmontował przywieziony przez ojca aparat słuchowy. Zafascynowany nowymi możliwościami już wkrótce zaczął opracowywać i sprzedawać za pośrednictwem rodzinnej firmy własne urządzenia wzmacniające dźwięk.

 • Zdjęcie grupowe, wykonane około 1946 roku

  Wizyta w PPT, czyli w urzędzie szwajcarskiej poczty, telefonu i telegrafu (Hans Gfeller Sr. piąty od prawej strony).

 • Stare czarno-białe portrety uśmiechniętego Hansa Gfellera Jr. i Hansa Gfellera Sr., z aparatem słuchowym, wykonane w 1946

  Hans Gfeller Jr. (zdjęcie po lewej stronie) oraz Hans Gfeller Sr. (zdjęcie po prawej stronie, z aparatem słuchowym).

Grudzień 1946


“Umowa zawarta z A. Kunz & Co, Zurych i E. Singer, Berno na dostawę 250 szt. wzmacniaczy lampowych w cenie 128 franków szwajcarskich. Koszt produkcji, łącznie z testami - około 76 franków. Pierwsza próbka jest już gotowa i będzie dostarczona w ciągu kilku następnych dni.”

Protokół zarządu firmy, 20 grudnia 1946

1949

Globalny sukces

Zainteresowanie aparatami słuchowymi Gfeller wzrastało bardzo szybko, również poza Szwajcarią. Do 1949 roku zawarto liczne umowy sprzedaży, w tym również z firmami z odległych krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Kilka lat później otwarto pierwszy oddział sprzedaży w Stuttgarcie w Niemczech.

 • Stare czarno-białe zdjęcie mężczyzny siedzącego przy biurku i testującego aparaty słuchowe Bernafon, wykonane około 1950 roku

  Testowanie aparatów słuchowych (1950)

 • Stare czarno-białe zdjęcie trzech pracowników siedzących wokół stołu i składających aparaty słuchowe Bernafon, około 1950 roku

  Produkcja aparatów słuchowych (1950)

1954

Od aparatu pudełkowego do zausznego

Pierwszy przenośny aparat słuchowy firmy Bernafon był urządzeniem dwuczęściowym, wykorzystującym wzmacniacze lampowe, które użytkownicy musieli nosić w osobnym pudełku. Wynalezienie tranzystora umożliwiło projektowanie znaczniej mniejszych i lżejszych wzmacniaczy. Firma Gfeller AG wprowadziła na rynek swoje pierwsze zauszne aparaty słuchowe.

mini_vakuumroehre_384x384

Rozwój elementów wzmacniających: od lamp próżniowych do tranzystora (skala 1: 2)

Stare zdjęcie pokoju pełnego pracowników, pracujących przy produkcji aparatów słuchowych Bernafon, 1989

1975 - 1994

Ekspansja i konsolidacja

Kryzys gospodarczy 1973 roku w połączeniu z szybkimi zmianami technologicznymi ukształtował strategię firmy na kolejne lata. Chcąc działać z sukcesem na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, Gfeller AG, będący dotychczas przedsiębiorstwem o profilu typowo telekomunikacyjnym, zdecydował się całkowicie skupić się na produkcji aparatów słuchowych.

1982

Wprowadzenie na rynek serii T

Seria T była pierwszą linią aparatów słuchowych wyposażonych w układy scalone oraz dwa zaawansowane procesory. Dzięki swoim możliwościom okazała się ogromnym sukcesem rynkowym firmy. Udoskonalany w kolejnych latach produkt był tak popularny, że pozostawał w produkcji aż do roku 2002.

1987

Powstanie Ascom

Firma Gfeller połączyła się z Autophon, Hasler i Zellweger i utworzyła Ascom. Nowa grupa zatrudnia 14 000 pracowników i osiąga roczny obrót w wysokości 2.2 miliarda franków szwajcarskich.

Pierwszy cyfrowo programowalny aparat słuchowy

Po czterech latach intensywnych prac badawczo-rozwojowych firma wprowadziła na rynek PHOX - pierwszy na świecie programowany cyfrowo aparat słuchowy.

phox_tek_enduser_384x384

“Poprzednie aparaty słuchowe były regulowane przez protetyka słuchu ręcznie, za pomocą śrubokrętu. W przypadku PHOX dopasowanie realizowano za pomocą nowoczesnej jednostki programującej zawierającej procesor Intel. W praktyce oznaczało to możliwość wygodnego i precyzyjnego programowania nawet dziesięciu różnych parametrów aparatu słuchowego.”

phox_tek_enduser_384x384

“Poprzednie aparaty słuchowe były regulowane przez protetyka słuchu ręcznie, za pomocą śrubokrętu. W przypadku PHOX dopasowanie realizowano za pomocą nowoczesnej jednostki programującej zawierającej procesor Intel. W praktyce oznaczało to możliwość wygodnego i precyzyjnego programowania nawet dziesięciu różnych parametrów aparatu słuchowego.”

1989

Kluczowy gracz w branży

“Z wielką dumą kierownictwo firmy ogłasza pracownikom i akcjonariuszom, że nowa grupa zajęła jedenaste miejsce wśród największych firm telekomunikacyjnych na świecie.”

1992

Przejęcie działu aparatów słuchowych firmy Bosch

Dalszy rozwój firmy dzięki przejęciu działu aparatów słuchowych Robert Bosch GmbH. W tym samym roku firma otworzyła własne biuro sprzedaży w Berlinie.

1994

Sprzedaż Ascom Audiosys na rzecz William Demant Holding

“W ramach nowej strategii określonej przez grupę Ascom zdecydowano o reorganizacji poszczególnych obszarów działań grupy. Produkcję aparatów słuchowych przejmuje duński holding William Demant.”

Zdjęcie budynku globalnej siedziby Bernafon w Bernie w Szwajcarii, wykonane w słoneczny dzień

1995 - 2021

Na drodze innowacji

Po przejęciu firmy przez William Demant Holding (WDH), który koncentruje się głównie na protetyce słuchu i sprzęcie do diagnostyki audiologicznej, rozpoczęto intensywne prace w zakresie produkcji aparatów słuchowych i logistyki. Rozwój produktów Bernafon, marketing i sprzedaż pozostają odrebne i są realizowane niezależnie.

1995

Nazwa Bernafon i nowa siedziba w Bern-Bümpliz

Poszczególne oddziały firmy zmieniają nazwę na ‘Bernafon’. Po raz pierwszy Bernafon łączy w swej nazwie markę z miejscem nowej siedziby w Bern-Bümpliz.

Bernafon na fali innowacji


1999

Smile

Pierwszy w pełni cyfrowy aparat słuchowy

2002

Symbio

Pierwszy na świecie aparat słuchowy z ChannelFree™

2007

Brite

Wielokrotnie nagradzany model ze słuchawką wewnątrzuszną

2012

Chronos

Aparat NanoRITE z niezwykle skuteczną redukcją sprzężeń zwrotnych

2018

Zerena

Pierwszy aparat słuchowy kompatybilny ze smartfonami

2019

Viron

Pierwszy aparat słuchowy zasilany akumulatorem litowo-jonowym

2019

Leox

Aparat słuchowy z True Environment Processing™ dla osób z głębokim ubytkiem słuchu

2020

Alpha

Pierwszy w branży aparat słuchowy z technologią Hybrid Technology™

2021

Przed nami nowe możliwości

Dzięki wyraźnemu kierunkowi rozwoju oraz skupieniu się na produktach o najwyższe jakości, Bernafon nieprzerwanie zwiększa swój udział w rynku urządzeń wspomagających słyszenie. Zmieniające się potrzeby naszych Partnerów oraz rosnące oczekiwania Użytkowników naszych produktów sprawią, że nadchodzące lata z pewnością będą obfitować w niezwykle ciekawe rozwiązania.