Dowiedz się więcej o słuchu

Czym jest słyszenie ?

Słyszenie jest procesem odbioru określonych drgań powietrza. Drgania te, odpowiednio przetworzone w układzie słuchowym, odbierane są jako różne wrażenia dźwiękowe. Nasz słuch pozwala nam komunikować się z innymi. Dobre słyszenie jest często traktowane jak coś oczywistego, danego "raz na zawsze". W firmie Bernafon wiemy, że nie zawsze tak jest. Dlatego z wielkim zaangażowaniem i pasją tworzymy nasze produkty dla osób niedosłyszących.

Pogorszenie słuchu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, relacje z innymi oraz ogólną jakość życia. W wielu przypadkach główną przyczyną niedosłuchu jest starzenie się organizmu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku wzroku. 9 na 10 niedosłuchów to niedosłuchy związane z wiekiem.

Czym jest ubytek słuchu

 • Ograniczenie słyszenia

  Ubytek słuchu zwany też niedosłuchem jest naturalną konsekwencją procesów starzenia się organizmu. Zazwyczaj proces pogłębiania się niedosłuchu zaczyna się u osób w wieku 30 i 40 lat oraz następnie powoli lecz konsekwentnie postępuje, powodując najróżniejsze problemy psychologiczne oraz trudności w komunikacji z innymi.

  hearing_loss
 • Stopnie niedosłuchu

  W jaki sposób określa się tzw. głębokość niedosłuchów ? Zależy ona od głośności dźwięków, które są dla nas "zaledwie dostrzegalne". Stopnie ubytków słuchu określa się jako: małe, średnie, duże i głębokie.

  hearing_loss
 • Rodzaje niedosłuchów

  Odbiorczy (zwany też nerwowo-czuciowym) ubytek słuchu jest typowy dla procesów starzenia i występuje w około 90% wszystkich niedosłuchów. Najczęściej związany jest z uszkodzeniem komórek słuchowych ślimaka (ucho wewnętrzne). Jego przyczyną mogą też być: hałas, obrażenia głowy, choroby, czynniki genetyczne, nowotwory oraz skutki uboczne działania niektórych lekarstw.

  sensorineural_280

  Przewodzeniowy związany jest z zaburzeniem transmisji dźwięku ze środowiska zewnętrznego do ślimaka i może być spowodowany m.in. przez infekcje lub dysfunkcje w obrębie ucha zewnętrznego lub środkowego.

  conductive_280

Kiedy zaczynają się problemy ze słyszeniem...

Niedosłuch niemalże zawsze wpływa negatywnie na nasze zdolności komunikacyjne, zwłaszcza jeśli rozmawiamy z kimś w hałasie. Dlatego też niezwykle ważne jest rozpoznanie pierwszych symptomów ubytków słuchu. Czy poniższe sytuacje wystąpiły także u Ciebie ?

Prosisz innych o powtórzenie wypowiedzi ?

Masz problem w rozmowie w grupie ludzi ?

Wydaje Ci się że inni mówią niewyraźnie ?

Nie rozumiesz osoby mówiącej z tyłu ?

Zwiększasz znacznie głośność TV, radia ?

Nie rozumiesz innych osób podczas przyjęć, w restauracji itp. ?

Jak mogą Ci pomóc aparaty słuchowe Bernafon?

Możesz już podejrzewać, że masz ubytek słuchu, jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na jedno lub więcej z powyższych pytań. Nie martw się, możemy Ci pomóc. Produkty i technologie Bernafon pozwalają ludziom lepiej słyszeć i komunikować się, dzięki czemu możesz pokonywać przeszkody i realizować swoje pasje.

Poznaj Dietmara -użytkownika aparatu słuchowego Bernafon

Trzy kroki do aparatu słuchowego:

 • Sprawdź swój słuch

  Jeśli obawiasz się o stan swojego słuchu, sprawdź go dzięki naszemu krótkiemu testowi słuchu online

 • Odwiedź Gabinet Protetyki Słuchu

  Skontaktuj się z Protetykiem Słuchu w celu omówienia Twoich problemów ze słuchem oraz możliwości korekcji niedosłuchu.

 • Wybierz najlepsze rozwiązanie

  Znajdź aparaty słuchowe, które wychodzą naprzeciw Twoim oczekiwaniom i potrzebom.